Czy warto stosować procedury w małej firmie?

Ci co odwiedzają mojego bloga regularnie zapewne zauważyli, że niewiele ponad rok temu założyłem swoją, małą działalność gospodarczą. Nie jest to może jakiś długi okres czasu, ale pewne doświadczenia i przemyślenia już są :). Poza wpisami typowo związanymi z IT od czasu do czasu będę publikował wpisy o szeroko pojętej przedsiębiorczości. W pierwszym artykule chcę poruszyć temat procedur w firmie.

Przez blisko 7 lat pracy jako web developer z procedurami spotkałem się … tylko w jednej firmie. Jak dla mnie bardzo dziwne, one naprawdę ułatwiają życie!

Kilka przykładów z mojej firmy…

W procedurze dla web developerów mam np. takie zapisy:

  • Każdy programista ma obowiązek rejestrować realny czas wykonania zadania w TW (aplikacja z jakiej korzystam) za pomocą funkcji „rejestruj czas”. Podawany czas musi być z dokładnością do 10 min. Dodatkowo musi być dodana skrótowa informacja jakie prace programistyczne obejmował dany czas.
  • Jeśli zadanie jest wykonywane wieloetapowo to czas wykonania poszczególnych etapów musi być rejestrowany oddzielnie. Nie dozwolone jest rejestrowanie zbiorczo czasu przeznaczonego na wykonanie zadania.
  • Podczas rejestracji czasu opisz w 1-2 zdaniach co zrobiłeś przez ten czas.

Dzięki tym trzem punktom widzę w jakim tempie pracuje dana osoba i ile czasu zajmuje konkretny projekt. Jest to bezcenna informacja przy wycenach :). Dodatkowo mam jasne informacje o tym, czy prace postępują zgodnie z planem.

Poza zapisami na temat organizacji pracy mam punkty konkretnie odnoszące się do sposobu wykonywania projektu:

  • Pliki CSS zazwyczaj dodajemy w głównym katalogu szablonu. Robimy tak, ponieważ wymaga tego WordPress, a większość stron kodowana jest pod niego.
  • Staraj się wzorować na strukturze html takiej jaką mają pliki na Dropboksie w Przydatne w pracy/Wzorcowy html.
  • Staraj się pisać jak najbardziej zgodnie ze standardami (im mniej błędów w walidatorze tym lepiej).
  • W przypadku niestandardowych czcionek programista ma obowiązek sprawdzić czy font jest dostępny w Google Web fonts, jeżeli nie znajdzie może skorzystać z narzędzi typu: http://www.font2web.com/. W takim wypadku font musi być w formatach gwarantujących poprawne wyświetlanie we wszystkich, popularnych przeglądarkach.
  • Przed przekazaniem projektu do przetestowania sprawdź czy nie zawiera zbędnych plików (lub fragmentów kodu) pochodzących np. z innych realizacji.
  • Kodowane przez nas strony muszą być zoptymalizowane pod SEO. Wskazówki jak optymalizować znajdziesz w ebooku.
  • Po zaakceptowaniu projektu skompresuj pliki CSS i JS, do nazwy plików dodaj przyrostek .min przed rozszerzeniem pliku. Pozostaw kopie plików przed kompresją do późniejszych modyfikacji.

Z kolei te punkty informują programistę jak postępować w konkretnych sytuacjach oraz na co będę zwracał szczególną uwagę przy testowaniu strony www. Mając tego typu aspekty pracy zapisane w procedurze zapewniam sobie pewną „standaryzację” wykonywanych projektów. Dzięki temu wiadomo co, gdzie znajduje się. Mega przydatne jak zarządza się pracą kilku programistów.

Inną i moim zdaniem najważniejszą zaletą stosowania procedur jest łatwość wdrożenia kolejnej osoby do zespołu. Na wstępie udostępniam procedurę, wyjaśniam wszelkie wątpliwości i … tyle :). Wystarczy potem tylko kontrolować czy ktoś nie wyłamuje się z ustalonych zasad.

A jak robią to inni…

Z mojej subiektywnej obserwacji wynika, że niewiele firm dąży do porządku i organizacji swojej pracy. Częstym problemem jest brak standaryzacji kontaktu firmy na zewnątrz. Nieraz zdarzała się sytuacja, że poprawki do projektu przekazywane były równocześnie przez kilka osób … i weź tu człowieku zgadnij teraz kto ma największą „władzę” w danej firmie. Nie wspominając już o „niechlujnym” pisaniu maili – braku istotnych informacji, załączników itp.

Innym istotnym problemem jest brak polityki bezpieczeństwa. Wiele firm nie posiada systemu do zarządzania kopiami projektów, a przecież o błąd ludzki/programu nie jest trudno i wszystkie pliki mogą pójść w … kosmos. W sumie u siebie też miałem taką sytuację (nikt nie jest w stanie wszystkiego przewidzieć), ale już na następny dzień postawiliśmy SVN i jest spokój :). Inni niestety nie uczą się nawet na swoich błędach. Co jest dla mnie niezrozumiałe – przecież chodzi tu o konkretne straty finansowe, a więc o to czy firma przetrwa, czy zniknie.

Podsumowanie

Moim zdaniem każda firma, nawet ta najmniejsza powinna mieć uporządkowany system pracy – do tego świetnie nadają się procedury. Dzięki nim można zaoszczędzić sporo czasu (po co wszystkim powtarzać n razy to samo, jak można raz spisać) i podnieść wydajność pracy. Niemniej warto pamiętać, że tworzenie procedur jest procesem ciągłym, a więc co jakiś czas warto dodawać nowe punkty, usuwać niepotrzebne.

Aha, no i najważniejsze … jeżeli mają ci procedury pomóc wszyscy, bez wyjątku, muszą się do nich stosować :). Bez tego nawet najlepsza procedura traci sens istnienia.

Masz inne zdanie? Zapraszam do dyskusji!

Print Friendly, PDF & Email