Nie trać na długotrwałych awariach! Recenzja narzędzia Ping.pl

Jeżeli posiadasz sklep internetowy albo inną dochodową stronę www, będąc offline (np. na urlopie), zapewne wiele razy obawiałeś się jednej rzeczy… awarii! Prawda? Na szczęście istnieją narzędzia, dzięki którym będziesz na bieżąco informowany o wszelkich awariach. Takim narzędziem jest serwis ping.pl, który miałem okazję przetestować.

Opis funkcjonalności

Serwis Ping.pl jest systemem monitoringu stron www sprawdzającym dostępność serwisu internetowego. Usługa jest w pełni automatyczna – jeżeli tylko wystąpi przerwa w działaniu strony dostaniesz o tym informację.

Dodawanie strony do monitorowania

Dodawanie nowej strony do monitorowania odbywa się za pomocą intuicyjnego formularza.

Dodawanie nowej strony do monitoringu w ping.pl

Twórcy usługi udostępnili kilka opcji konfiguracji:

  • Wykonaj test co – istnieje możliwość sprawdzania strony www co minutę.
  • Kod HTML strony nie może zawierać żadnego ze słów – dzięki tej opcji można monitorować, czy kod PHP nie wyświetla żadnych błędów, ostrzeżeń itp. Na przykład podczas problemu z serwerem bazy danych.
  • W zakładce powiadomienia są 3 możliwości informowania o problemach: email, sms lub telefonicznie.

Statystyki i raporty

Poza powiadomieniami o awariach Ping.pl udostępnia statystyki dostępności strony. Dzięki temu można w prosty sposób sprawdzić w jakim czasie były ewentualne awarie.

Statystyki monitorowanej strony w ping.pl

Praca na co dzień

Przez ostatnie kilka dni testowałem narzędzie na trzech stronach www: lukasz-socha.pl, avello.pl (sklep klienta) i testowej stronie. Przez cztery dni dostałem powiadomienia o dwóch, kilkuminutowych przerwach (obie w nocy). Dodatkowo umyślnie psułem testową stronę i za każdym razem komunikaty pokrywały się z rzeczywistością.

Czego mi brakuje w ping.pl?

Osobiście, do pełni szczęścia, brakuje mi dwóch istotnych rzeczy.

Jedną z nich jest brak możliwości monitorowania poczty email. Ileż to razy o odbijaniu maili dowiadywałem się od kogoś :). Na szczęście twórcy ping.pl mają w planach dodanie tej funkcjonalności.

Kolejnym, istotnym ograniczeniem jest dla mnie brak swobody dodawania URL w obrębie jednej domeny. Żeby monitorować 5 podstron jednego serwisu musiałbym wykupić co najmniej pakiet srebrny.

Ile kosztuje?

Do wyboru są cztery pakiety. Najtańszy z nich kosztuje 15 zł miesięcznie (netto), najdroższy zaś – 159 zł miesięcznie. Szczegółowe informacje przedstawia poniższa tabelka.

Cennik usługi ping.pl

Dla kogo jest ta usługa?

W moim odczuciu usługa może się okazać szczególnie przydatna właścicielom sklepów internetowych. Każda awaria generuje określone straty w e-commerce. Poza tym Ping.pl ułatwi prace firmom opiekującym się stronami www swoich klientów. Dzięki temu narzędziu monitorowanie dostępności serwisu jest automatyczne.

Podsumowanie

Usługa oferowana przez Ping.pl jest ciekawym narzędziem na polskim rynku. Myślę, że wielu klientów zaoszczędzi wiele stresu i realnych strat finansowych (im szybsza reakcja na awarię, tym mniejsze straty). Do pełni szczęścia brakuje kilka funkcjonalności, ale mam nadzieję, ze twórcy będą otwarci na sugestie.

Jeżeli masz propozycje nowych funkcjonalności usługi przedstaw je w komentarzu. Przekażę je właścicielowi serwisu :)

Uwaga, konkurs!

Właściciel Ping.pl przekazał mi do rozdania 3 pakiety brązowe na okres trzech miesięcy. Rozlosuję je spośród osób lubiących wpis na fanpage’u. Wszelkie szczegóły konkursu znajdziesz na moim profilu facebook’owym.

Print Friendly, PDF & Email