Zapraszam na nowego bloga

Właśnie dzisiaj uruchomiłem mój nowy blog, ale spokojnie – lukasz-socha.pl nie zamykam :)

W takim razie wielu z Was zapewne zadaje sobie teraz pytanie – po co?

Jednym z głównych powodów jest chęć pisania nie tylko o programowaniu. Od 2 lat rozwijam swoją małą działalność oraz kilka drobnych projektów. Przez ostatni czas zdobywam różne doświadczenia, a nie tylko związane z programowaniem :)

Na nowym blogu będę poruszał tematy związane z m.in.

 • prowadzeniem firmy (sprawy formalne, codzienne obowiązki itd)
 • zarządzaniem czasem i projektami
 • pracą zdalną
 • praktycznymi poradami jak polepszyć swoją pracę
 • i inne tematy związane z pracą, rozwojem, prowadzeniem firmy.

Mam nadzieję, że artykuły poruszane na nowym blogu przydadzą się również Wam – programistom i twórcom stron www. Zapraszam do odwiedzin nowego bloga znajdującego się pod adresem wolny-strzelec.com

 • feamoignargfaionakfj9ajfopamjv

  Dodane do feedly :)

  • Na razie może za wiele treści nie ma, ale z czasem będzie coraz więcej :)

   • feamoignargfaionakfj9ajfopamjv

    Ze swojej strony liczę na np. obiektywne zestawienie systemów do fakturowania. Tak bez zbędnej treści, zwykłe spostrzeżenia młodego przedsiębiorcy ;)

    • Z tym niestety może być ciężko. Od początku korzystam z inFakt i w sumie jestem zadowolony :)

 • Zasłania przycisk akceptacja cookies. „Potrzebujesz pomocy? Napisz do mnie!”

  Mam pytanie. Po co męczysz się z pisanie i prowadzeniem blogów. Z tego nie ma pieniędzy a dużo czasu potrzeba na przygotowanie artykułów itd. Skąd bierzesz motywacje i jaki cel cie kieruje. Czy robisz to bo kochasz i nie patrzysz na to ile czasu ci to zajmuje i czy masz z tego korzyść.

  Także mnie męczy wiele pytań jak poruszacie w świecie, gdzie wszystko prawie za darmo jest i nikt nie chce płacić mimo, że wymaga dużo wiedzy.
  Prawnik, lekarz nikt nic nie zrobi i nie poradzi za darmo i nikt nie marudzi, że trzeba płacić. A w naszym świecie nikt nie chce płacić i jeszcze marudzi, że chcesz kasę za naprawę serwera, którego im zainstalowałeś 5 lat temu i za którą kasę dostałeś.

  • „Zasłania przycisk akceptacja cookies. „Potrzebujesz pomocy? Napisz do mnie!”

   Dzięki za sugestię, sprawdzę to.

   „Mam pytanie. Po co męczysz się z pisanie i prowadzeniem blogów. Z tego nie ma pieniędzy a dużo czasu potrzeba na przygotowanie artykułów itd…”

   Ja prowadzę blogi (programistyczny i teraz Wolny Strzelec) z kilku powodów:

   – Blog programistyczny pozwala mi się dzielić wiedzą. W oczach czytelnika kreuje mnie jako eksperta. Już nie jednego klienta pozyskałem tylko i wyłącznie dzięki temu, że prowadzę bloga :). Tak więc blog ma dla mnie także korzyść finansową. Mimo, że reklama na blogu pojawiła się stosunkowo niedawno. To dzięki niemu pozyskałem kilku klientów. Jednym z nich współpracuję od 2012 roku.

   – Nie ukrywam, że liczę w dłuższej perspektywie, na pewne przychody z prowadzenia bloga, np. z reklam, programów partnerskich itd. Chcę zdywersyfikować swoje źródła przychodu.

   – Prowadzenie bloga pomaga mi rozwijać i siebie, Pisząc na dany temat porządkuję swoją wiedzę i przemyślenia. Poza tym czytelnicy poprzez komentarze dzielą się swoją wiedzą, opinią, a więc ja też mogę się czegoś od nich nauczyć.

   – No i poza aspektami finansowymi chęć dzielenia się swoją wiedzą i doświadczeniami z innymi :). Moim zdaniem nie można robić wszystkiego będąc nastawionym tylko na zysk.

   „…A w naszym świecie nikt nie chce płacić i jeszcze marudzi, że chcesz kasę za naprawę serwera, którego im zainstalowałeś 5 lat temu i za którą kasę dostałeś…”

   Ja unikam takich klientów. Jeżeli ktoś ma tylko postawę roszczeniową „bo JA tak chcę”, to ja takiemu klientowi podziękuję. Preferuję relację partnerską na uczciwych i równych zasadach.

   • Co do klientów. Oni są rozpieszczeni i mają zasadne argumenty. Po co płacić jak ma dwa kliki dalej za darmo, a nie ważne, że słabo wygląda czy ma pełno niedoróbek lub oddaje swoją prywatność.

    Także, informatycy w firmach znikną i będą tylko outsourcing i w tym momencie po jakiego licha męczyć się z technologiami jak i tak nikt nie zapłaci bo zleci firmie a ta wykona za 1/4 ceny. Powiecie, że informatycy będą potrzebni w tych firmach co takie usługi świadczą. Ale ich będzie znacznie mniej.

    Z programowaniem tak samo. Męczysz się tworzysz a ktoś udostępni podobną rzecz za free.

    To wygląda jak kiedyś było pełno krawców a obecnie są fabryki, które produkują na cały świat. I z usług krawca nikt prawie nie korzysta bo mu nie przeszkadza, że ktoś może mieć na mieście taki sam sweter/garnitur. Liczy się cena.

    I teraz zastanawiam się co dalej. Jaki kierunek rozwoju obrać. Bo jak się nic nie zrobi to padnie się ofiarą systemu.

    Brakuje mi takiej dyskusji. Prawie nikt nie zastanawia się tylko mówi idź za infromatyka/programiste i życie stanie się piękne.

    Blog masz fajny ale widzisz ile to pracy wymaga i ile czasu trzeba spędzić aby zdobyć tą wiedzę. I porównaj z innymi zawodami jak lekarz/prawnik czy murarz.

    • Moim zdaniem jest jeden zasadniczy problem w branży IT. Klienci nie są wyedukowani i brak im podstawowej wiedzy na temat tego, co chcą otrzymać.

     Typowy klient ocenia tylko wygląd. Nie ma podstawowej wiedzy w tematach takich jak usability, semantyka kodu, SEO itd. Jak nie ma na ten temat wiedzy to i nie oczekuje tego od wykonawcy. Dlatego nie widzi zasadności płacenia firmie (lub osobie) X 3 razy więcej ceny firmy Y. Po prostu nie wie skąd ta różnica.

     Jak klienci będą bardziej świadomi po prostu sami zdecydują co jest dla nich odpowiednie.

     Prosta analogia do innego rynku:

     Kupując buty za 50 zł u Chińczyka nie oczekujesz od nich cudów, ale jak kupujesz je za 200-300 zł oczekujesz już jakości.

     Miejmy nadzieję, że z czasem klienci będą bardziej świadomi :) Stąd też mój pomysł na ebooka „O optymalizacji SEO stron internetowych”. Na nowym blogu też mam zamiar edukować potencjalnych klientów.

     „Brakuje mi takiej dyskusji. Prawie nikt nie zastanawia się tylko mówi idź za infromatyka/programiste i życie stanie się piękne.”

     Tak jak kiedyś ludzie szli na marketing i zarządzanie, teraz idą na informatykę… Niby wiele ludzi ją kończy, ale brakuje fachowców. Po prostu nie każdy nadaje się do tego. Moim zdaniem najlepiej próbować różnych rzeczy i znaleźć pomysł na siebie. Nie ma sensu iść to samą drogą, co wszyscy.

     „Blog masz fajny ale widzisz ile to pracy wymaga i ile czasu trzeba spędzić aby zdobyć tą wiedzę. I porównaj z innymi zawodami jak lekarz/prawnik czy murarz.”

     Wymaga wiele pracy, ale wszędzie tak masz. Jeżeli chcesz być w czymś dobry musisz zdobyć odpowiednią wiedzę i doświadczenie.

     • feamoignargfaionakfj9ajfopamjv

      „O optymalizacji SEO stron internetowych”

      Pleonazm? ;)

     • Polonistą nie jestem, ale dla mnie nazwa logiczna :) Samo „O optymalizacji SEO” laikowi nie wiele by powiedziało, a tak już po tytule wie, że chodzi o strony www :)

     • feamoignargfaionakfj9ajfopamjv

      Po prostu to trochę jak „numer NIP” czy „podatek VAT” ;)

     • W sumie może i racja, no ale trudno. Poszło już w świat :P