Przyszły Programista – opinia absolwenta Projektu

O Projekcie Przyszły Programista opinie możesz znaleźć na stronie: http://przyszlyprogramista.pl/opinie, jednak chcieliśmy je pogłębić, dlatego przeprowadziliśmy wywiad z Patrykiem, inżynierem mechaniki i zarazem zawodowym sportowcem, absolwentem szkolenia. Patryk pracuje jako Front End Developer. Podzieli on się z Wami zarówno opinią na temat Projektu, jak również radami i spostrzeżeniami dotyczącymi nauki programowania.

Do naszego Projektu nie może dołączyć każdy, ponieważ, kandydat musi spełnić odpowiednie wymagania oraz przejść pozytywnie przez cały proces rekrutacji (szczegóły znajdują się na stronie: http://rekrutacja.przyszlyprogramista.pl). Jednak Patryk przeszedł świetnie przez każdy etap i bardzo dobrze wspominamy współpracę z nim podczas szkolenia. Jest on osobą zorganizowaną, zdeterminowaną, nastawioną na realizację stawianych przed sobą celów.

Przejdźmy zatem do wywiadu.

Patryku, czy pamiętasz co zdecydowało, że wziąłeś udział w Projekcie „Przyszły Programista”?

Chciałem nauczyć się programować. Trzeba przyznać, że najtrudniejszy etap to rozpoczęcie nauki, bo początkowo nie ma się pojęcia o technologiach i odczuwa się duże zagubienie, bo materiałów jest bardzo wiele. Liczyłem, że mając opiekę mentora ten proces będzie łatwiejszy.

Czy od początku programowanie Ci się spodobało? I co najbardziej Ci się w nim podoba?

Tak, programowanie spodobało mi się raczej od razu. Miałem momenty słabości, gdy coś mi nie wychodziło, ale gdy już program zaczął działać zgodnie z oczekiwaniami, to dawało mi to dużego, motywacyjnego kopa.

Komu polecasz naukę programowania i przekwalifikowanie się?

Programowanie polecam osobom, które są zdeterminowane i wiedzą czego chcą.

W jaki sposób godziłeś udział w szkoleniu z życiem prywatnym i zawodowym? Czy masz jakąś radę dla osób, które się obawiają, że nie będą w stanie wszystkiego pogodzić?

W owym czasie miałem duże oparcie w postaci mojej narzeczonej (teraz już żony) i byłem w trochę uprzywilejowanej sytuacji, gdyż zawodowo uprawiam sport, więc miałem trochę więcej czasu w ciągu dnia, niż osoby pracujące na pełen etat. Uważam jednak, że osoba naprawdę zdeterminowana będzie w stanie pogodzić wszystko.

Wsparcie drugiej osoby

W jakich godzinach i dniach uczyłeś się programowania? Jaka jest Twoja ulubiona pora nauki?

Uczyłem się w każdej wolnej chwili. Śmiało mogę powiedzieć, że gdy nie było mnie na treningu, to byłem przed komputerem. Jako sportowiec dużo czasu spędza się również w autobusach jeżdżąc na mecze. Zdarzało mi się programować w trakcie jazdy.

Co Ci pomagało w czasie nauki, podczas trwania Projektu „Przyszły Programista”?

Wizja realizacji celu, który sobie postawiłem i moja narzeczona.

Czy miałeś chwile zwątpienia, że to nie jest zajęcie dla Ciebie? Jeśli tak, to w jaki sposób pokonałeś te myśli?

Muszę przyznać, że nie miałem takich myśli. Jeśli dopadają mnie pesymistyczne wizje, to raczej myślę sobie, że jeszcze niewiele umiem i to mnie przygnębia. Jeszcze nie miałem dużego kryzysu, ale powoli zaczynam się uczyć, że odpoczynek od programowania jest również istotny.

Czy uważasz, że programistą może zostać każdy? Jeśli tak, to dlaczego, jeżeli nie, to jaki powinien być wg Ciebie dobry kandydat na programistę?

Wydaje mi się, że nie każdy może być przyszłym programistą, ale na pewno nie jest to zawód dla wybrańców. Według mnie kandydat na programistę powinien charakteryzować się otwartością umysłu i chęcią nauki.

Co wartościowego wyniosłeś, nauczyłeś się podczas trwania Projektu „Przyszły Programista”?

W trakcie trwania projektu stworzyłem m.in. rozbudowaną aplikację internetową, która pomogła mi w poszukiwaniu pierwszego stażu.

Które z umiejętności zdobytych w trakcie trwania szkolenia, najbardziej przydają Ci się w pracy?

Obycie z kodem, czytanie i rozumienie kodu, analizowanie kodu.

Które elementy szkolenia okazały się najbardziej przydatne?

Projekt indywidualny.

Jakie umiejętności zdobyte podczas trwania Projektu „Przyszły Programista” przydają Ci się w życiu codziennym?

Potrafię sprawniej posługiwać się wyszukiwarką google, co wbrew pozorom, jest bardzo ważne w pracy programisty.

Czy po ukończeniu Projektu „Przyszły Programista” zdobyłeś pracę w branży IT? Na jakim stanowisku pracujesz?

Pracuję jako frontend developer. Rozpocząłem jako stażysta, a po 3 miesiącach przedłużyłem współpracę.

Jak długo szukałeś pracy po ukończeniu szkolenia?

Nie szukałem aktywnie, więc ciężko mi powiedzieć. Wykorzystałem fakt, że coraz więcej firm uruchamia programy stażowe.

Opowiedz coś więcej na temat swojej pracy. Gdzie i na jakim stanowisku pracujesz? Czym się zajmujesz? Z jakimi wyzwaniami się spotykasz?

Pracuje jako frontend developer. Nasz projekt to produkt, którego grupą docelową są banki. Do moich zadań należy tworzenie warstwy wizualnej aplikacji webowej.

Przyszły Programista tworzy program

Czy wróciłbyś do zajęcia/pracy, którą wykonywałeś przed przebranżowieniem się?

Ciężko mi odpowiedzieć na to pytanie, bo ja nigdy nie porzuciłem starej pracy, którą jest zawodowe uprawianie sportu. Na szczęście programowanie i sport się nie wykluczają, więc póki co nie mam zamiaru rezygnować z żadnej z tych rzeczy.

Dziękujemy Ci za Twoje odpowiedzi i rady dla osób, które uczą się lub rozważają naukę programowania. Życzymy Ci wielu sukcesów zarówno w pracy programisty, jak również karierze sportowej. Wszystkiego dobrego.

Do naszego Projektu nie możemy przyjąć każdego, ponieważ, kandydat musi spełnić konkretne wymagania, a także przejść pozytywnie przez proces rekrutacji – wymagania oraz szczegóły znajdują się na stronie: http://rekrutacja.przyszlyprogramista.pl

Jednak osoby, które już taką rekrutację przechodzą i kwalifikują się do Projektu, przy takim zaangażowaniu i wytrwałości jaką pokazała Patryk mają szansę zostać naprawdę dobrymi programistami.

P.S.
Jeśli chciałbyś przeczytać również wywiad z Karoliną – absolwentką Projektu „Przyszły Programista”, która obecnie pracuje jako Java Developer – to znajdziesz go na stronie:
https://blog.piotrnalepa.pl/2018/08/10/projekt-przyszly-programista-opinia-i-wywiad-z-karolina-absolwentka-szkolenia/

Artykuł sponsorowany

Print Friendly, PDF & Email